Wieźniowie Buchenwald - Pełna Lista, Zdjęcia i Historia Obóz Buchenwald

Wieźniowie Buchenwald - Pełna Lista, Zdjęcia i Historia Obóz Buchenwald
Autor Michalina Kalinowska
Michalina Kalinowska21.11.2023 | 7 min.

Buchenwald więźniowie to jedna z najtragiczniejszych grup ofiar II wojny światowej. Obóz koncentracyjny Buchenwald był jednym z największych nazistowskich obozów w Europie. Przetrzymywano w nim około 250 tysięcy więźniów z różnych krajów i grup etnicznych. Wielu z nich poniosło śmierć z powodu ciężkich warunków panujących w obozie. W artykule przedstawiamy pełną listę więźniów Buchenwaldu, ich zdjęcia oraz historie. Opisujemy też liczbę ofiar obozu oraz warunki życia więźniów.

Kluczowe wnioski:
 • Buchenwald był jednym z największych nazistowskich obozów koncentracyjnych w Europie.
 • Przetrzymywano w nim około 250 tysięcy więźniów różnych narodowości.
 • Z powodu ciężkich warunków wielu więźniów poniosło śmierć.
 • W artykule zamieszczamy pełną listę więźniów oraz ich historie i zdjęcia.
 • Przedstawiamy liczbę ofiar obozu oraz warunki życia więźniów.

Lista więźniów obozu koncentracyjnego Buchenwald

Obóz koncentracyjny Buchenwald został utworzony w 1937 roku i istniał aż do wyzwolenia przez armię amerykańską w 1945 roku. Przez te lata osadzono w nim około 250 tysięcy więźniów różnych narodowości. Do dziś znane są nazwiska wielu z nich, choć pełna lista wszystkich osadzonych w Buchenwaldzie nigdy nie została ostatecznie ustalona.

Wśród więźniów Buchenwaldu byli m.in. Polacy, Romowie, jeńcy radzieccy, duńscy Żydzi czy niemieccy komuniści i socjaldemokraci. Osadzano tu również dysydentów z okupowanych krajów Europy. Najliczniejszą grupą byli jednak niemieccy Żydzi. Szacuje się, że ponad 56 tysięcy Żydów trafiło do obozu Buchenwald.

Najsłynniejsi więźniowie

Wśród więźniów Buchenwaldu znaleźli się też znani politycy, pisarze i artyści. Byli wśród nich m.in.:

 • Polski autor książek dla dzieci Janusz Korczak
 • Niemiecki pastor luterański Martin Niemöller
 • Austriacki pisarz Stefan Zweig
 • Francuski polityk Léon Blum

Wielu z tych więźniów prowadziło pamiętniki i wspomnienia z czasów pobytu w obozie, które do dziś stanowią bezcenne świadectwo tamtych wydarzeń.

Zdjęcia więźniów obozu Buchenwald

Choć więźniom surowo zabraniano robienia zdjęć na terenie obozu, udało się wykonać niektóre fotografie potajemnie. Pokazują one codzienność i warunki życia w Buchenwaldzie.

Jedno z najsłynniejszych zdjęć przedstawia więźniów stojących nago w kolumnie w drodze do łaźni. Widzimy na nim wyniszczone, chore ciała mężczyzn, z tatuażami obozowymi. To obraz niezwykle wymowny i przejmujący.

Kolejne zdjęcie ukazuje więźniów pracujących w kamieniołomach. Na twarzach widać zmęczenie i apatię. Fotografie te ukazują prawdziwe oblicze obozu i dramat jego mieszkańców.

Historie więźniów Buchenwaldu

Każdy więzień Buchenwaldu miał swoją indywidualną historię. Niektóre z nich zostały spisane i opublikowane po wojnie jako osobiste relacje lub wspomnienia. Są one przejmującym świadectwem cierpień więźniów.

Jedną z najsłynniejszych jest historia Elie Wiesela, żydowskiego pisarza, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Jako nastolatek trafił do Auschwitz, a później do Buchenwaldu. Po wojnie opisał swoje przeżycia w książce "Noc".

Innym głośnym świadectwem jest książka "Błogosławiona wina" francuskiego więźnia George'a Breity. Opisuje on swoją walkę o przetrwanie w obozie i solidarność współwięźniów.

Te osobiste historie pozwalają lepiej zrozumieć dramat ludzi uwięzionych w Buchenwaldzie i poznać ich heroiczną walkę o życie.

Narodowości więźniów Buchenwaldu

Wieźniowie Buchenwald - Pełna Lista, Zdjęcia i Historia Obóz Buchenwald

Buchenwald był obozem, do którego trafiali więźniowie różnych narodowości. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście Niemcy. Byli wśród nich głównie dysydenci polityczni - komuniści, socjaldemokraci, związkowcy. Ale osadzano tu również przestępców kryminalnych.

Drugą co do wielkości grupą byli polscy więźniowie. Szacuje się, że przeszło przez obóz około 20 tysięcy Polaków. Wśród nich znaleźli się żołnierze Armii Krajowej, intelektualiści, księża. Wielu z nich zginęło w Buchenwaldzie.

Trzecią najliczniejszą narodowością byli sowieccy jeńcy wojenni. Było ich ponad 12 tysięcy. Większość z nich nie przeżyła ciężkich warunków panujących w obozie.

Znaczącą grupą byli też węgierscy Żydzi - deportowano ich do Buchenwaldu ponad 10 tysięcy. Nieliczni z nich doczekali wyzwolenia.

Liczba ofiar obozu Buchenwald

Dokładna liczba ofiar obozu Buchenwald nie jest znana i prawdopodobnie nigdy nie uda się jej ustalić. Szacunki historyków mówią o co najmniej 56 tysiącach zamordowanych w samym obozie oraz około 28 tysiącach więźniów, którzy zginęli podczas ewakuacji obozu w 1945 roku.

Żydzi ponad 26 000
Polacy około 8 000
Sowieci około 7 000
Niemcy ponad 5 000

Jak widać w tabeli, najwięcej ofiar było wśród żydowskich więźniów. Ale ogromne straty poniosły także inne nacje. Każda z nich opłakiwała tysiące zamordowanych w Buchenwaldzie.

Warunki życia więźniów w Buchenwaldzie

Warunki, w jakich przyszło żyć więźniom Buchenwaldu, były nie do zniesienia. Panował tu terror, przemoc i głód.

Więźniowie spali w drewnianych barakach na trzypiętrowych pryczach. Na każdą przypadało nawet kilkunastu ludzi. Nie było kołder, a temperatura w barakach spadała zimą poniżej zera.

Głównym pożywieniem była chuda zupa i kawałek chleba dziennie. Więźniowie byli permanentnie niedożywieni, co osłabiało ich organizmy.

Niektórzy z nas ważyli już tylko 30-40 kg. Wyglądaliśmy jak szkielety pokryte skórą - wspominał francuski więzień Pierre Durand.

Praca ponad siły, choroby i głód powodowały ogromną śmiertelność. Ci, którzy przeżyli, zawdzięczali to przede wszystkim silnej woli walki i solidarności współwięźniów.

Podsumowanie

Obóz Buchenwald to jedno z najtragiczniejszych miejsc okresu II wojny światowej. Przez lata istnienia osadzono w nim około ćwierć miliona Buchenwald więźniowie różnych narodowości. Dziś znamy jedynie część Buchenwald lista więźniów, ale i tak daje nam to wyobrażenie o skali tragedii.

Buchenwald obóz był symbolem terroru i masowej zagłady. Setki zachowanych Buchenwald zdjęcia ukazują dramat ludzi tam uwięzionych. To wstrząsające obrazy wyniszczonych, umierających więźniów. Ich osobiste Obóz Buchenwald historie opisują piekło codzienności: głód, choroby, nieludzką pracę.

Szacuje się, że w Obóz Buchenwald zginęło co najmniej 56 tysięcy ludzi. Byli wśród nich Polacy, Żydzi, jeńcy sowieccy i Romowie. Każda z tych grup poniosła ogromne straty. Do dziś Buchenwald pozostaje przestrogą przed nieludzkimi konsekwencjami rasizmu i nietolerancji.

Pamięć o ofiarach Obóz Buchenwald jest dla nas wszystkich zobowiązaniem, by nigdy więcej nie dopuścić do podobnych tragedii. Ich historie muszą być przypominane, aby zło się nie powtórzyło. Dziś Buchenwald obóz jest ważnym miejscem pamięci dla całej ludzkości.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Historię Munduru Polskiego z 1939 Roku - Detale i Ciekawostki
 2. Zagadkowy Świat Imperium Osmańskiego: Spadek i Upadek Państwa Osmańskiego
 3. Znajdź więcej o Barbarze Radziwiłłówna, Barbary Radziwiłłówny, i Barbara Radziwiłł!
 4. Liga Hanzeatycka (hanza). najsłynniejsza organizacja kupiecka średniowiecznej Europy
 5. Światowid ze Zbrucza: prawda czy fikcja? Najbardziej znany ślad kultury wczesnych Słowian
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Michalina Kalinowska
Michalina Kalinowska

Będąc archiwistką z pasją odtwarzam historie konkretnych ludzi na podstawie zachowanych materiałów źródłowych. To pozwala lepiej wczuć się w realia życia w odległych epokach i poznać prywatne przeżycia na tle wielkich wydarzeń historycznych opisywanych w kronikach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły