Władysław II Wygnaniec: Tajemnicza historia Władysława II, znanego również jako Wygnaniec

Władysław II Wygnaniec: Tajemnicza historia Władysława II, znanego również jako Wygnaniec
Autor Michalina Kalinowska
Michalina Kalinowska21 listopada 2023 | 8 min

Władysław II Wygnaniec to postać owiana tajemnicą w polskiej historii. Syn Bolesława III Krzywoustego został wygnany z kraju przez własnego brata i musiał walczyć o odzyskanie tronu. Jego burzliwe losy pokazują, jak zawiła potrafiła być walka o władzę w średniowiecznej Polsce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej losom tego nietuzinkowego władcy.

Kluczowe wnioski:
  • Władysław Wygnaniec stał się ofiarą knowań własnego brata Mieszka III Starego.
  • Z pomocą cesarza Fryderyka Barbarossy odzyskał na jakiś czas władzę w Polsce.
  • Po śmierci brata ponownie objął tron, lecz zmarł nagle w niewyjaśnionych okolicznościach.
  • Jego burzliwe losy pokazują, jak w średniowieczu toczyła się walka o tron.
  • Do dziś otaczają go legendy - był postacią tajemniczą i kontrowersyjną.

Władysław II Wygnaniec bez tronu

W 1138 roku Władysław został senioralnym księciem zwierzchnim i następcą tronu po śmierci starszego brata Bolesława Kędzierzawego. Jednak jego młodszy brat Mieszko III Stary nie pogodził się z utratą nadziei na tron. W 1146 roku Mieszko wraz z możnymi dokonał zamachu stanu, w wyniku którego Władysław utracił władzę i musiał uciekać z Polski.

Był to ciężki czas dla Władysława Wygnańca. Musiał opuścić ojczyznę i udać się na tułaczkę. Jego młodszy brat bezprawnie przejął władzę w kraju. Jednak Władysław nie zamierzał się poddawać. Szukał sojuszników za granicą, aby odzyskać to, co mu się należało z prawa.

Ucieczka do Niemiec

Po utracie władzy Władysław Wygnaniec zmuszony był salwować się ucieczką z kraju. Z pomocą możnych ruszył w kierunku Niemiec, gdzie znalazł schronienie na dworze konrada III. Jednak cesarz nie spieszył się z udzieleniem Władysławowi realnego wsparcia w walce o tron. Sytuacja Władysława była więc niepewna.

Czekały go lata tułaczki i niepewności. Nie mógł jednak poddać się rozpaczy. Wierzył, że los się odmieni i jeszcze odzyska należne mu dziedzictwo. Jego wiara miała zostać wystawiona na ciężką próbę.

Podstęp młodszego brata Mieszka III

Objęcie władzy przez Mieszka III Starego było zamachem stanu dokonanym podstępem. Mieszko nigdy nie pogodził się z utratą szans na tron. Dlatego pod nieobecność brata zorganizował spisek możnych, którzy obalili Władysława.

Mieszko okazał się władcą słabym i nieudolnym. Jego rządy przyniosły chaos i anarchię. W kraju nasiliły się walki o władzę pomiędzy możnymi rodami piastowskimi. Osłabł także autorytet władzy monarszej. Władysław musiał obserwować z bólem upadek potęgi Polski.

Podstęp Mieszka III przyniósł Polsce tylko nieszczęścia. Kraj pogrążył się w chaosie, a Władysław II utracił swoje prawowite dziedzictwo.

Czytaj więcej: Harald Pięknowłosy: Przeczytaj o Pierwszym Królu Norwegii, Królu Haraldzie

Zawirowania w Polsce w 1146 roku

Rok 1146 przyniósł ze sobą drastyczny zwrot wydarzeń w Polsce. Stał się początkiem pasma nieszczęść dla Władysława Wygnańca i osłabienia potęgi państwa Piastów. Po obaleniu Władysława rozpoczął się okres walk o tron i uzurpacji władzy przez kolejnych książąt regionalnych.

W wyniku knowań i intryg objęcie władzy przez Mieszka III skończyło się fiaskiem. Jego rządy nie przyniosły stabilizacji, a jedynie wzrost niezadowolenia i buntów możnych. Sytuacja wymagała rozstrzygnięcia i powrotu prawowitego władcy na tron.

Walki o tron piastowski

Po obaleniu Władysława w kraju wybuchły zaciekłe walki o tron piastowski. Książęta regionalni walczyli między sobą, próbując zdobyć najwyższą władzę w państwie. Toczyły się krwawe wojny domowe osłabiające kraj.

Mieszko III próbował umocnić swoją władzę, lecz jego autorytet upadał. Nie potrafił zapanować nad chaosem i walkami między możnymi. Sytuacja wymagała przywrócenia porządku przez prawowitego władcę.

Wsparcie cesarza Fryderyka I Barbarossy

Władysław II Wygnaniec: Tajemnicza historia Władysława II, znanego również jako Wygnaniec

Przełom nastąpił, gdy na arenie międzynarodowej pojawił się nowy gracz - Fryderyk I Barbarossa. Nowy cesarz niemiecki zdecydował się wesprzeć Władysława w walce o odzyskanie tronu. Widział w nim sojusznika w planach podboju Pomorza.

Dzięki pomocy wojskowej Barbarossy w 1157 roku Władysław pokonał wojska Mieszka III i na powrót objął władzę w Polsce. Niestety, jego panowanie nie trwało długo. Już w 1159 roku musiał ustąpić i ponownie udać się na wygnanie.

1157 Władysław odzyskuje tron polski
1159 Władysław traci tron i udaje się na wygnanie

Powrót z wygnania w 1163 roku

Kolejna szansa nadarzyła się w 1163 roku, gdy zmarł Mieszko III Stary. Tron polski pozostał nieobsadzony. Władysław Wygnaniec ponownie wrócił do kraju, by objąć dziedzictwo po bracie.

Tym razem jego panowanie zapowiadało się pomyślnie. Udało mu się na nowo zjednoczyć kraj i uspokoić nastroje możnych. Niestety, nagle i niespodziewanie zmarł w tajemniczych okolicznościach już dwa lata później.

Nagła śmierć w morawskich Beztynkach

W 1165 roku Władysław Wygnaniec został odnaleziony martwy w morawskiej miejscowości Beztynki. Do dziś nie jest jasne, co było przyczyną jego śmierci. Niektórzy upatrują w tym spisek możnych lub zabójstwo na zlecenie.

Śmierć Władysława przerwała jego plany umocnienia władzy i pojednania w kraju. Jego burzliwe losy dobiegły końca w niejasnych okolicznościach. Być może ktoś bał się silnych rządów Władysława i postanowił go na zawsze wyeliminować.

Nagła śmierć w morawskich Beztynkach

  • Władza Władysława II została obalona przez knowania własnego brata Mieszka III.
  • Utraciwszy tron, musiał uchodzić na wygnanie, gdzie czekały go lata tułaczki.
  • Dopiero z pomocą cesarza Barbarossy na krótko odzyskał władzę w kraju.
  • Ostatecznie objął tron po śmierci brata, lecz po 2 latach sam zmarł w niejasnych okolicznościach.
  • Jego burzliwe losy ukazują chaotyczną walkę o tron w średniowiecznej Polsce.

Podsumowanie

Losy Władysława II Wygnańca pokazują, jak burzliwa i pełna zwrotów akcji potrafiła być walka o tron w średniowiecznej Polsce. Będąc następcą ojca, utracił władzę w wyniku knowań własnego brata Mieszka III Starego. Został zmuszony do ucieczki z kraju i spędził wiele lat na tułaczce, czekając na odzyskanie dziedzictwa. Jego sytuacja była niepewna, lecz nie poddawał się i wierzył, że wróci na tron. Przełom nastąpił dzięki wsparciu cesarza Fryderyka Barbarossy, który pomógł mu na krótko odzyskać władzę. Ostatecznie Władysław Wygnaniec został królem po śmierci brata, jednak po zaledwie 2 latach panowania sam zginął w tajemniczych okolicznościach. Jego burzliwe dzieje pokazują, jak w średniowieczu przeplatały się intrygi, zdrady i knowania w walce o tron.

Władysław II Wygnaniec już za życia stał się postacią legendarną i owianą tajemnicą. Był prawowitym następcą tronu, który musiał zmagać się z knowaniami własnego brata. Utraciwszy władzę, spędził lata na tułaczce, czekając na odzyskanie tego, co mu się należało. Jego losy wydają się niczym scenariusz filmowy - pełne dramatycznych zwrotów akcji, nieoczekiwanych wydarzeń i walki o władzę. Ostatecznie wrócił na tron, lecz jego panowanie skończyło się tak samo niespodziewanie, jak się zaczęło - śmiercią w tajemniczych okolicznościach. Dzieje Władysława Wygnańca do dziś budzą zainteresowanie historyków i pasjonatów przeszłości.

Z perspektywy czasu wyraźnie widać, jak burzliwe i pełne niespodziewanych zwrotów akcji były losy Władysława II Wygnańca. Jako następca tronu musiał stawić czoło intrygom własnego brata, który pozbawił go władzy. Lata wygnania i niepewności z pewnością były dla niego ciężką próbą. Jednak dzięki wsparciu wpływowych sojuszników udało mu się jeszcze na jakiś czas odzyskać utraconą pozycję. Jego rządy przerwała zagadkowa śmierć, która do dziś budzi wiele pytań. Losy Władysława pokazują, jak skomplikowana i nieprzewidywalna potrafi być gra o tron.

Dzieje Władysława II Wygnańca dobitnie ukazują, jak w średniowieczu wyglądała walka o władzę. Mimo iż był prawowitym następcą tronu, utracił ją na rzecz własnego brata i musiałRatuj się ucieczką z kraju. Jego sytuacja wydawała się beznadziejna. Jednak dzięki determinacji i wsparciu wpływowych sojuszników udało mu się jeszcze na jakiś czas powrócić do władzy. Jednak jego panowanie niespodziewanie przerwała nagła śmierć. Losy Władysława pokazują, jak w średniowiecznej Polsce przeplatały się knowania, zdrady i walka o tron pomiędzy książętami piastowskimi.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Historię Munduru Polskiego z 1939 Roku - Detale i Ciekawostki
  2. Czy warto inwestować w bezprzewodowe zestawy myszy i klawiatury?
  3. Poznaj Dzieci Marii Konopnickiej - fascynującą historię Heleny Konopnickiej
  4. Odkryj Niezwykły Wygląd Anny Cylejskiej, Żony Jagiełły i Ikonę Styłu
  5. Liga Hanzeatycka (hanza). najsłynniejsza organizacja kupiecka średniowiecznej Europy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Michalina Kalinowska
Michalina Kalinowska

Będąc archiwistką z pasją odtwarzam historie konkretnych ludzi na podstawie zachowanych materiałów źródłowych. To pozwala lepiej wczuć się w realia życia w odległych epokach i poznać prywatne przeżycia na tle wielkich wydarzeń historycznych opisywanych w kronikach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły