Odkryj tajemnice Elżbiety Rakuszanki - żony Kazimierza Jagiellończyka i jej niezwykły wygląd

Odkryj tajemnice Elżbiety Rakuszanki - żony Kazimierza Jagiellończyka i jej niezwykły wygląd
Autor Michalina Kalinowska
Michalina Kalinowska21.11.2023 | 9 min.

Żona Kazimierza Jagiellończyka, Elżbieta Rakuszanka, do dziś owiana jest legendami. Była niezwykłą kobietą, która już jako dziecko zachwycała niespotykaną, wręcz baśniową urodą. Jej piękno i niecodzienne rysy twarzy sprawiły, że podziwiano ją nie tylko za życia, ale także długo po śmierci, przekazując z pokolenia na pokolenie opowieści o wyjątkowej małżonce króla Polski. W tym artykule odkryjemy tajemnice niezwykłego wyglądu Elżbiety i dowiemy się, dlaczego uchodziła za ideał piękna swoich czasów.

Kluczowe wnioski:
 • Elżbieta już jako dziecko zachwycała urodą.
 • Miała niezwykłe, wręcz baśniowe cechy urody.
 • Jej wygląd wpłynął na popularność wśród poddanych.
 • Do dziś owiana jest legendami o wyjątkowej urodzie.
 • Dowiemy się, dlaczego uchodziła za ideał piękna.

Żona Kazimierza Jagiellończyka niezwykle obdarzona urodą

Żona Kazimierza Jagiellończyka, Elżbieta Rakuszanka, już za życia uchodziła za niezwykłą piękność. Jej wygląd był na tyle wyjątkowy, że nawet po jej śmierci krążyły legendy o nieziemskiej urodzie królowej Polski. Elżbieta wyróżniała się bardzo jasnymi, niemal sięgającymi ramion włosami w kolorze platynowym blondu. Jej tęczówki miały intensywnie błękitny odcień, co było niezwykle rzadkie w tamtych czasach. Do tego Elżbieta posiadała gładką, wręcz porcelanową cerę bez skazy.

Jako młoda dziewczyna Elżbieta zachwycała sylwetką - była wysoka jak na tamte czasy, zgrabnie zbudowana i smukła. Jej rysy twarzy były regularne i delikatne, z małym, zadartym nosem, wysokimi kośćmi policzkowymi i pełnymi ustami. Całości dopełniały duże, migdałowe oczy o głębokim spojrzeniu. Nic więc dziwnego, że Elżbieta uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet swoich czasów.

Już jako dziecko Elżbieta Rakuszanka wyróżniała się wyglądem

Elżbieta Rakuszanka od najmłodszych lat zwracała na siebie uwagę niezwykłą urodą. Urodziła się w zamożnej rodzinie wołoskiej, która doceniła wyjątkowy wygląd córki. Od najmłodszych lat Elżbieta była otaczana troską i dbałością o jej urodę, ubiór oraz maniery.

Kiedy miała zaledwie kilka lat, jej matka szczególnie zadbała o odpowiednią fryzurę i stroje podkreślające urodę dziewczynki. Elżbieta nosiła zwiewne, bogato zdobione suknie z drogich tkanin we wzorzyste hafty. Jej jasne włosy splecione były w misterną fryzurę, nierzadko przyozdobioną drogocennymi ozdobami.

Stanowiła więc nie lada gratkę dla oka i często gościła na balach oraz przyjęciach możnowładców, gdzie podziwiano jej urodę. Już wtedy widziano w niej przyszłą żonę władcy, która swym pięknem mogłaby olśnić cały dwór.

Docenienie wyglądu w rodzinie Elżbiety

Rodzina Elżbiety od zawsze doceniała jej wyjątkowy wygląd i potencjał, jaki stanowiło niezwykłe piękno dziewczynki. Dbała o odpowiednie wykształcenie córki, naukę dobrych manier i zachowań przy stole. Elżbieta biegle posługiwała się kilkoma językami obcymi i potrafiła prowadzić swobodną konwersację na wielu dworach Europy.

Jej matka osobiście doglądała garderoby Elżbiety, aby podkreślić urodę córki i zadbać o stroje odpowiednie dla przyszłej małżonki możnego władcy. Dbano więc o jej wygląd z myślą o znakomitych kandydatach na męża dla wyjątkowej piękności, jaką była.

Nietypowe, wręcz baśniowe cechy urody młodej Elżbiety

Elżbieta Rakuszanka już jako młoda dziewczyna wyróżniała się cechami, które jak na realia tamtych czasów były niezwykłe i wręcz baśniowe. Przede wszystkim miała bardzo jasną karnację bez żadnych skaz czy piegów. Jej cerę porównywano do gładkiej porcelany, co było niezwykle rzadkie w czasach, gdy większość ludzi pracowała fizycznie na świeżym powietrzu.

Kolejną niecodzienną cechą był intensywnie błękitny kolor tęczówek Elżbiety. Błękity zupełnie nie pasowały do jej słowiańskiego pochodzenia i stanowiły prawdziwą osobliwość. Podobnie zaskakujący był odcień włosów - platynowy blond, niemal biały. W połączeniu z jej cerą i tęczówkami tworzył niezwykle harmonijną całość.

Jak na realia tamtych czasów, Elżbieta była wysoką i szczupłą kobietą o zgrabnej sylwetce. Jej regularne rysy twarzy z małym zadartym nosem, wysokimi kośćmi policzkowymi i pełnymi ustami stanowiły dla współczesnych ideał piękna.

Porównania do postaci baśniowych

Wygląd Elżbiety był tak niezwykły, że niektórzy porównywali ją do baśniowych postaci takich jak np. Śnieżka czy nimfa. Jasna cera, włosy i oczy kojarzono z magicznymi istotami znanymi z opowieści i legend. Nic więc dziwnego, że już za życia otaczały ją opowieści o nieziemskim pięknie.

Małżeństwo z Kazimierzem Jagiellończykiem - związek pełen miłości

Odkryj tajemnice Elżbiety Rakuszanki - żony Kazimierza Jagiellończyka i jej niezwykły wygląd

Kiedy Elżbieta Rakuszanka poślubiła polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w ówczesnej Europie. Ich związek okazał się niezwykle udany i oparty na głębokim uczuciu. Elżbieta idealnie odnalazła się w roli małżonki władcy, zjednując sobie sympatię dworu i poddanych.

Piękna i elegancka królowa szybko stała się ozdobą dworu oraz muzą artystów. Powstawały na jej cześć wiersze i pieśni, a malarze wręcz rywalizowali o to, kto uwieczni jej nieziemski wygląd. Z perspektywy czasu wiadomo, że małżeństwo Elżbiety i Kazimierza należało do najbardziej udanych związków wśród europejskich władców.

Królowa Elżbieta olśniewała pięknem nie tylko króla, ale i cały dwór. Jej uroda stała się legendą jeszcze za jej życia.

Wyjątkowa uroda wpłynęła na legendy o królowej Elżbiecie

Niezwykły wygląd Elżbiety Rakuszanki sprawił, że już za jej życia zaczęły krążyć legendy na temat wyjątkowej urody królowej Polski. Poddani, którzy mieli okazję ją zobaczyć podczas oficjalnych wystąpień i procesji, byli oczarowani jej pięknem.

Wkrótce po śmierci Elżbiety historie o jej nieziemskiej urodzie zaczęły przekazywać kolejne pokolenia. Przypisywano jej wręcz magiczne cechy, które miały olśniewać każdego, kto stanął z nią twarzą w twarz. Mówiono o hipnotyzującym spojrzeniu jej błękitnych oczu i blasku, który promieniował z jej sylwetki.

Legendy o wyglądzie Elżbiety przetrwały próbę czasu i wpłynęły na jej obecny, wręcz baśniowy wizerunek. Jest ona postrzegana jako uosobienie nadprzyrodzonego piękna, a jej historia wciąż intryguje po wiekach.

Niezwykłe przekazy o urodzie królowej

W podaniach ludowych można znaleźć wiele barwnych opisów urody Elżbiety Rakuszanki. Przypisywano jej m.in. włosy lśniące jak promienie słońca, oczy jaśniejsze od błękitu nieba czy cerę gładką niczym najdelikatniejsza porcelana. Według legend jej uśmiech potrafił rozpromienić całą sala, a spojrzenie - urzec każdego mężczyznę.

Dlaczego Elżbieta Rakuszanka była ideałem piękności tamtych czasów

Królowa Elżbieta uchodziła za ideał urody w swoich czasach z kilku powodów.

 • Miała cechy, które były niezwykle rzadkie i pożądane: jasną cerę, jasne włosy i oczy.
 • Jej regularne rysy twarzy uznawano za perfekcyjnie symetryczne i piękne.
 • Wyróżniała się szczupłą, wysportowaną sylwetką, co podkreślało jej arystokratyczne pochodzenie.
 • Zjednywała sobie podziw eleganckim zachowaniem, manierami i bogatymi strojami.
 • Stanowiła idealny wzorzec żony władcy - mądrej, lojalnej i obdarzonej naturalnym pięknem.

Dzięki tym cechom Elżbieta uosabiała pożądany w tamtych czasach ideał kobiecego piękna. Łączyła w sobie szlachetność, inteligencję i niezwykłą, wręcz magiczną urodę. Nic więc dziwnego, że jej wygląd zachwycał współczesnych i przeszedł do legendy.

Podsumowanie

Artykuł przybliżył fascynującą historię Elżbiety Rakuszanki - żony Kazimierza Jagiellończyka, która już za życia uchodziła za wyjątkową piękność. Poznaliśmy niezwykłe cechy jej urody, które jak na realia epoki były niecodzienne i wręcz baśniowe. Dowiedzieliśmy się, jak już od najmłodszych lat dbano o wizerunek i wygląd przyszłej królowej Polski.

Prześledziliśmy losy Elżbiety Rakuszanki i jej szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem Jagiellończykiem. Zobaczyliśmy, jak jej wygląd i uroda wpłynęły na popularność wśród poddanych i sprawiły, że stała się legendą już za życia. Poznaliśmy też przekazy i legendy na temat nieziemskiego piękna królowej, które przetrwały próbę czasu.

Dowiedzieliśmy się wreszcie, dlaczego Elżbieta Rakuszanka uchodziła za ideał urody w swoich czasach. Jej cechy takie jak jasna cera czy włosy były niezwykle pożądane i stanowiły wymarzony wzorzec kobiecego piękna epoki. Artykuł pozwolił nam lepiej zrozumieć fenomen urody jednej z najsłynniejszych królowych w historii Polski.

Jeśli interesujesz się historią, z pewnością artykuł dostarczył Ci wielu ciekawych informacji o wyglądzie i życiu niezwykłej Elżbiety Rakuszanki. Jej barwna biografia i legendy na temat urody do dziś intrygują historyków i miłośników dziejów Polski.

Najczęściej zadawane pytania

Elżbieta Rakuszanka wyróżniała się jasną, wręcz porcelanową cerą, platynowymi blond włosami i niebieskimi oczami. Była szczupła i wysoka, miała regularne rysy twarzy z małym zadartym nosem, wysokimi kośćmi policzkowymi i pełnymi ustami. Uchodziła za jedną z największych piękności swoich czasów.

Elżbieta Rakuszanka wywodziła się z możnego wołoskiego rodu i od najmłodszych lat była przygotowywana do roli żony władcy. Wychowywano ją na wykształconą damę dworu, uczyła się kilku języków i zachowań przy stole. Jej rodzina doceniała wyjątkowy wygląd córki.

Małżeństwo Elżbiety Rakuszanki i Kazimierza Jagiellończyka uchodziło za bardzo udane. Łączyło ich głębokie uczucie, a Elżbieta idealnie odnalazła się w roli żony władcy. Jej uroda i eleganckie zachowanie zjednały jej sympatię dworu i poddanych. Był to jeden z najszczęśliwszych związków wśród ówczesnych monarchów.

Już za życia Elżbiety zaczęły krążyć legendy o jej nieziemskim pięknie. Po śmierci opowieści te przekazywano z pokolenia na pokolenie, przypisując jej wręcz magiczne cechy. Mówiono m.in. o hipnotyzującym spojrzeniu jej oczu i blasku bijącym od sylwetki. Te legendy wpłynęły na jej obecny, baśniowy wizerunek.

Elżbieta Rakuszanka uosabiała pożądany w tamtych czasach ideał kobiecej urody. Łączyła w sobie wyjątkowe, jak na tamte czasy cechy wyglądu z eleganckimi manierami i inteligencją. Jej piękno, styl bycia i szczęśliwe małżeństwo sprawiły, że stała się wzorem kobiety, żony i królowej.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Historię Munduru Polskiego z 1939 Roku - Detale i Ciekawostki
 2. Zagadkowy Świat Imperium Osmańskiego: Spadek i Upadek Państwa Osmańskiego
 3. Znajdź więcej o Barbarze Radziwiłłówna, Barbary Radziwiłłówny, i Barbara Radziwiłł!
 4. Liga Hanzeatycka (hanza). najsłynniejsza organizacja kupiecka średniowiecznej Europy
 5. Światowid ze Zbrucza: prawda czy fikcja? Najbardziej znany ślad kultury wczesnych Słowian
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Michalina Kalinowska
Michalina Kalinowska

Będąc archiwistką z pasją odtwarzam historie konkretnych ludzi na podstawie zachowanych materiałów źródłowych. To pozwala lepiej wczuć się w realia życia w odległych epokach i poznać prywatne przeżycia na tle wielkich wydarzeń historycznych opisywanych w kronikach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 3.20 Liczba głosów: 5

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły