Niezwykła tajemnica samurajskich mieczy! Ten niesamowity element zmieni Twoje spojrzenie

Niezwykła tajemnica samurajskich mieczy! Ten niesamowity element zmieni Twoje spojrzenie
Autor Jerzy Żak
Jerzy Żak29.04.2024 | 3 min.

Miecz samurajski skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest oprawa, której rola była zupełnie inna niż w przypadku europejskiej broni. Dla Japończyków najważniejsza była bowiem głownia, a elementy oprawy jak tsuba czy rękojeść często ginęły lub były zmieniane. Tymczasem dla zachodnich kolekcjonerów ten niesamowity, często zabytkowy element stanowi największą atrakcję i przedmiot pożądania.

Oprawa miecza - nieoczekiwana rola w kulturze japońskiej

Kiedy myślimy o mieczach samurajskich, wyobrażamy sobie pięknie zdobione ostrza o niezwykłej sile. Jednak dla Japończyków prawdziwe znaczenie miała przede wszystkim głownia. Elementy oprawy takie jak jelec, rękojeść czy pochwa często były traktowane jako drugorzędne.

W Kraju Kwitnącej Wiśni panowało przekonanie, że to głownia stanowi "duszę samuraja". Był to najważniejszy element, który poddawano mistrzowskiej obróbce i na którym skupiali się najlepsi rzemieślnicy. Reszta miała nieco mniejsze znaczenie.

Sprawiło to, że oryginalne oprawy z epoki często nie przetrwały do naszych czasów. Były zmieniane, niszczyły się i ginęły na przestrzeni wieków. Dlatego obecnie wiele głowni oferowanych jest w prostych drewnianych pochwach shirasaya, bez zdobień.

Dlaczego głownia była ważniejsza niż oprawa dla Japończyków?

Różnica w podejściu do oprawy wynikała z samej filozofii sztuki miecza w Japonii. Głownia stanowiła serce broni samurajów, a zatem skupiano na niej największą uwagę. Miała być przede wszystkim doskonale wykuta i zbilansowana dla osiągnięcia maksymalnej skuteczności w walce.

Elementy oprawy pełniły co prawda funkcję użytkową, jednak nie przywiązywano do nich tak dużej wagi. Uważano, że z czasem ulegną zniszczeniu lub będą musiały zostać wymienione. Kunsztowne zdobienia miały niewielkie znaczenie dla prawdziwego wojownika.

Ta mentalność wynikała z kodeksu bushido i ascetycznego trybu życia samurajów. Byli oni przygotowywani do poświęceń i śmierci, dlatego przywiązywanie uwagi do oprysków takich jak tsuba czy rękojeść mogłoby zostać odebrane jako przejaw powierzchowności.

Kolekcjonerskie szaleństwo wokół elementów oprawy mieczy

Zupełnie inne podejście do oprawy mieczy japońskich mają zachodni kolekcjonerzy. Dla nich to właśnie stare, często kunsztownie zdobione elementy jak tsuba, fuchi czy kashira stanowią największą atrakcję i przedmiot pożądania.

  • Wiele głowni oferowanych jest obecnie w prostych drewnianych pochwach shirasaya, a oryginalne oprawy były często tracone lub niszczone z upływem czasu.
  • Dla entuzjastów kultury japońskiej te zabytkowe elementy mają ogromną wartość kolekcjonerską, często znacznie przewyższającą cenę samej głowni.

Dlatego też kompletne miecze w oryginalnych oprawach są niezwykle rzadkie i osiągają zawrotne ceny na aukcjach dla kolekcjonerów. Stanowią one prawdziwe skarby, które są pożądane przez pasjonatów ze względu na swoje piękno, kunszt wykonania oraz wyjątkową historię.

Choć dla Japończyków liczyła się przede wszystkim głownia, to dla zachodnich miłośników miecza samurajskiego ogromną rolę odgrywa oprawa. Ten niesamowity i często pomijany element stanowi kwintesencję kunsztu japońskich rzemieślników oraz świadectwo bogatej tradycji.

Najczęściej zadawane pytania

Wynikało to z filozofii i kodeksu bushido, zgodnie z którym liczyła się przede wszystkim skuteczność broni i gotowość na poświęcenie. Głownia stanowiła "duszę samuraja", dlatego skupiano na niej największe wysiłki rzemieślnicze. Oprawa miała mniejsze znaczenie.

Oryginalne elementy oprawy jak tsuba, rękojeści czy pochwy często ulegały zniszczeniu lub były zmieniane na przestrzeni wieków. Stąd wiele współczesnych głowni oferowanych jest w prostych drewnianych pochwach shirasaya, bez oryginalnych zdobień.

Dla zachodnich entuzjastów te zabytkowe, często bogato zdobione elementy jak tsuba czy fuchi mają ogromną wartość kolekcjonerską i świadczą o kunszcie japońskich rzemieślników. Kompletne miecze w oryginalnych oprawach są dziś prawdziwymi skarbami.

Oprawa (kodogu) składała się m.in. z fuchi, kashiry, kozuki i kogai. Ponadto ważne były przekładki sepppa, menuki oraz nakładka habaki na głowni. Te elementy często miały podobne zdobienia i były dziełami prawdziwych mistrzów.

Tak, choć są niezwykle rzadkie i cenne. Wiele pojedynczych elementów jak tsuba, kozuka czy kogai jest obecnie sprzedawanych osobno, ponieważ łatwiej było je zachować niż całe oprawy. Osiągają one często bardzo wysokie ceny na aukcjach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Historię Munduru Polskiego z 1939 Roku - Detale i Ciekawostki
  2. Poznaj Dzieci Marii Konopnickiej - fascynującą historię Heleny Konopnickiej
  3. Odkryj Niezwykły Wygląd Anny Cylejskiej, Żony Jagiełły i Ikonę Styłu
  4. Kim uważali się mieszkańcy dawnej Słowiańszczyzny? Słowianie i ich tożsamość.
  5. Zagadkowe znaki wczesnych Słowian: niespotykane dotąd zjawisko na dużą skalę
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jerzy Żak
Jerzy Żak

Jako historyk starożytności specjalizuję się w ustrojach politycznych i społeczeństwach basenu Morza Śródziemnego, głównie greckich polis i republiki rzymskiej. Analizuję je w kontekście szerszych procesów kulturowych. Stawiam tezy i poszukuję odpowiedzi na pytania dotyczące genezy zjawisk historycznych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły