Nieobliczalny władca z dynastii Piastów. Wstrząsająca historia księcia Bolesława II Rogatki

Nieobliczalny władca z dynastii Piastów. Wstrząsająca historia księcia Bolesława II Rogatki
Autor Jerzy Żak
Jerzy Żak27 kwietnia 2024 | 4 min

Dynastia Piastów to symbol potęgi dawnej Polski, jednak wśród jej przedstawicieli zdarzali się władcy, którzy wyróżniali się w niechlubny sposób swoim wybuchowym temperamentem i brutalnością. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i nieprzewidywalnych postaci był książę legnicki Bolesław II Rogatka, którego ekscesy i skandaliczne zachowanie wciąż szokują. Jego poczynania w sferze prywatnej i politycznej odbiegały od wszelkich norm obowiązujących wówczas na dworze książęcym.

Specyficzne poczucie humoru księcia Bolesława Rogatki

Bolesław II Rogatka, przedstawiciel dynastii Piastów, był postacią niezwykle barwną i kontrowersyjną. Jego poczucie humoru wyróżniało się wśród dworskich norm epoki. Książę słynął z niecodziennych, a niekiedy okrutnych żartów, które niejednokrotnie bulwersowały otoczenie.

Pewnego razu, będąc na wrocławskim rynku, rozkazał zebrać mleko od tamtejszych handlarek. Następnie zlał je do jednej beczki, po czym stwierdził, że jest ono za mało białe i polecił kobietom z powrotem przelewać je do swoich naczyń. Powstałe zamieszanie i walka o każdą kroplę mleka dostarczyły księciu Piastów sporej rozrywki.

Innym razem swoim żartem nieobliczalny władca doprowadził do śmierci własnego błazna. Zapowiedział ścięcie mu głowy, a gdy przerażony skazaniec oczekiwał wyroku, okazało się, że kat uderzył go tylko kiełbasą. Tym razem żart Rogatki okazał się zbyt okrutny - błazen nie przeżył ataku serca.

  • Wrocławski rynek stał się miejscem przykrego żartu księcia
  • Zachowanie Rogatki wymknęło się spod kontroli, gdy jego żarty stawały się zbyt brutalne
  • Niewybredny humor władcy nie miał granic i często był upokarzający dla otoczenia

Nieobliczalność i ekscesy władcy Piastów

Bolesław II Rogatka słynął z nieprzewidywalnego zachowania i skrajnych działań. Nierzadko jego postępowanie szokowało współczesnych, a jego wybuchowy temperament doprowadzał do licznych ekscesów. Nieobliczalny władca z przyjemnością oddawał się również grzesznym rozrywkom, lekceważąc obowiązki monarsze.

Dał temu wyraz, gdy wkrótce po śmierci ojca, Henryka Pobożnego, zorganizował turniej rycerski, w którym brał udział, nie bacząc na trwającą wówczas żałobę. Ponoć nawet sam zmarły książę zwróciłby mu uwagę za ten występek, gdyby tylko miał taką możliwość.

Hulaszczy tryb życia Rogatki nie ułatwiał mu również związków małżeńskich. Jego pierwsza żona, Jadwiga z Anhaltu, miała umrzeć ze zmartwienia, druga zaś, Eufemia, uciekła w desperacji pieszo do rodziny na Pomorze. Książę Piastów wolał bowiem pijatyki i turnieje od obowiązków małżeńskich.

  • Zachowanie księcia często pozostawało w sprzeczności z obowiązkami monarszymi
  • Rogatka lekceważył normy obyczajowe i zwyczaje dworskie
  • Występki władcy doprowadzały do skandali i zgorszeń na dworze

Czytaj więcej: Nieznany władca Piastów. Odkryto tajemnicze kroniki, które rzucają nowe światło na jego rządy

Stosunek Rogatki do ludzi Kościoła i własnej rodziny

Zdjęcie Nieobliczalny władca z dynastii Piastów. Wstrząsająca historia księcia Bolesława II Rogatki

Relacje księcia Bolesława Rogatki z duchowieństwem także obfitowały w liczne ekscesy i awantury. W pewnym momencie, chcąc dogadać się z księciem wielkopolskim Przemysławem, obiecał mu oddać za żonę własną siostrę Elżbietę, będącą zakonnicą cysterek w Trzebnicy. Nie zawahał się porwać ją z klasztoru, byleby osiągnąć swoje cele.

Bezpardonowe działania Rogatki nie ominęły także samego biskupa wrocławskiego, Tomasza. Gdy zabrakło księciu środków finansowych, ten kazał schwytać hierarchy, a następnie uwięzić i wozić od miasta do miasta, aż w końcu wtrącić do więziennej wieży. Dopiero po uiszczeniu okupu został wypuszczony na wolność.

Tego rodzaju postępki wobec własnej rodziny oraz Kościoła były wówczas nie do pomyślenia na dworze dynastii Piastów. Nieobliczalny władca nie liczył się jednak z nikim, kierując się wyłącznie własnymi kaprysami i żądzą władzy. Lekkomyślne czyny Rogatki niejednokrotnie szokowały ówczesne średniowieczne społeczeństwo polskie.

Najczęstsze pytania

Bolesław II otrzymał przydomek "Rogatka" ze względu na swoją nieokiełznaną naturę i skłonność do gwałtownych wybuchów gniewu. Jego zachowanie było nieprzewidywalne i przypominało kogoś, kto ma "rogi" - odnosiło się to do jego porywczego i agresywnego charakteru.

Rogatka wielokrotnie wdawał się w spory z duchowieństwem, głównie z powodu swojego lekceważącego stosunku do zasad religijnych i moralnych. Dopuszczał się aktów przemocy wobec biskupów, porywał zakonnice, a nawet łamał przysięgi. Jego postępowanie pozostawało w jawnej sprzeczności z naukami Kościoła.

Bolesław II Rogatka miał dwie żony - Jadwigę z Anhaltu oraz Eufemię. Pierwsza z nich miała umrzeć ze zmartwienia z powodu nieodpowiedniego zachowania męża. Druga natomiast uciekła pieszo do rodziny na Pomorze, nie mogąc znieść hulaszczego trybu życia księcia.

Ojciec Bolesława - Henryk Pobożny, zginął w bitwie pod Legnicą w 1241 roku, walcząc z Mongołami. Rogatka wzburzył współczesnych, organizując turniej rycerski zaraz po śmierci ojca, w trakcie trwającej żałoby. Brak szacunku dla zmarłego rodzica świadczył o lekceważącym stosunku księcia do tradycji.

Bolesław II Rogatka bez wątpienia zapisał się w historii jako jeden z najbardziej nieobliczalnych i kontrowersyjnych władców z dynastii Piastów. Jego liczne ekscesy, nieprzyzwoite żarty oraz łamanie wszelkich obyczajowych norm były powodem zgorszeń i skandali na dworze książęcym.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Historię Munduru Polskiego z 1939 Roku - Detale i Ciekawostki
  2. Czy warto inwestować w bezprzewodowe zestawy myszy i klawiatury?
  3. Poznaj Dzieci Marii Konopnickiej - fascynującą historię Heleny Konopnickiej
  4. Odkryj Niezwykły Wygląd Anny Cylejskiej, Żony Jagiełły i Ikonę Styłu
  5. Kim uważali się mieszkańcy dawnej Słowiańszczyzny? Słowianie i ich tożsamość.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jerzy Żak
Jerzy Żak

Jako historyk starożytności specjalizuję się w ustrojach politycznych i społeczeństwach basenu Morza Śródziemnego, głównie greckich polis i republiki rzymskiej. Analizuję je w kontekście szerszych procesów kulturowych. Stawiam tezy i poszukuję odpowiedzi na pytania dotyczące genezy zjawisk historycznych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły