Tragiczna historia Piasta, którego krewniak nie oszczędził

Tragiczna historia Piasta, którego krewniak nie oszczędził
Autor Jerzy Żak
Jerzy Żak17 kwietnia 2024 | 4 min

Wyobraźcie sobie, że wpadacie w ręce własnego krewniaka, który wcale nie ma dla Was litości. Brzmi jak scenariusz thrillera? A jednak to rzeczywista historia jednego z książąt piastowskich. Henryk V Brzuchaty doświadczył pełni okrucieństwa ze strony Henryka III Głogowskiego, który był jego kuzynem. Porwany podczas kąpieli, uwięziony w skrzyni przez kilka miesięcy i torturowany w bestialski sposób – książę zapłacił ogromną cenę za spór o władzę.

Więzienie w skrzyni z kratą przez kuzynowskiego Piasta

Niewyobrażalne cierpienia i tragiczny los spotkał Henryka V Brzuchatego z dynastii Piastów. Ten nieszczęsny książę został uwięziony przez swojego własnego kuzyna, Henryka III Głogowskiego. Głogowski kazał zamknąć Brzuchatego w specjalnie zbudowanej skrzyni z żelazną kratą. Skrzynia była tak mała, że Henryk ledwo się do niej mieścił i nie mógł ani stać, ani siedzieć. Był zmuszony leżeć w niej skulony przez kilka miesięcy.

Uwięzienie Brzuchatego w tych nieludzkich warunkach było zemstą za odmowę oddania ziem. Książę cierpiał ogromne katusze, a opis jego więzienia wzbudza grozę nawet po tylu wiekach. W skrzyni znajdowały się tylko dwa małe otwory - jeden na oddychanie i przyjmowanie pożywienia, a drugi na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Po kilku miesiącach spędzonych w tej pozycji, z pleców i ud więźnia zaczęły wypełzać robaki.

Ta brutalna niewola miała złamać Brzuchatego i zmusić go do posłuszeństwa wobec żądań krewniaka bez litości. W końcu książę zgodził się na wszystkie warunki stawiane przez Głogowskiego, byleby tylko zakończyć ten koszmar. Gdy został w końcu uwolniony, nigdy już nie odzyskał pełni sił.

  • Piastowie nie szczędzili sobie okrucieństwa nawet w obrębie własnego rodu.
  • Potworne tortury były narzędziem w rękach bezlitosnych książąt w walce o władzę.
  • Tragiczny los Henryka V Brzuchatego pokazuje mroczną stronę dynastii, która rządziła średniowieczną Polską.

Porwanie podczas kąpieli w łaźni przez rycerza krewniaka

Historia więzienia Henryka V Brzuchatego rozpoczęła się od jego porwania w łaźni. Książę nie spodziewał się zdrady ze strony swojego rycerza Lewka Pakosławicy. Tymczasem Lewko przeszedł na stronę Henryka III Głogowskiego i wraz ze swoimi ludźmi zaatakował bezbronnego Brzuchatego podczas kąpieli.

Brzuchaty całkowicie zaufał Lewkowi, choć ten mógł żywić żal do księcia za zabicie swojego ojca. Niespodziewający się niczego złego, Brzuchaty rozebrał się i zrelaksował w gorącej wodzie w towarzystwie przyjaciół. W tym momencie do łaźni wdarli się zbrojni ludzie Lewka. Doszło do bójki, a jeden ze znajomych księcia, próbując go osłonić, został zabity.

Porwanie w tak bezbronnej sytuacji było upokarzające dla Brzuchatego. Krewniak bez litości nie tylko nakazał uwięzić go w nieludzkiej skrzyni, ale też upewnił się, że zostanie porwany nago i z godnością zdeptaną. Odziany jedynie w stary płaszcz, Brzuchaty został wywieziony do swojego oprawcy.

Czytaj więcej: Ręwnie najsłynniejsza mistyfikacja dotycząca wczesnych Słowian - aktualne fakty i teorie

Tortury i niewola skutkiem niezgody na przejęcie ziem

Zdjęcie Tragiczna historia Piasta, którego krewniak nie oszczędził

Porwanie i więzienie Henryka V Brzuchatego były skutkiem jego sprzeciwu wobec żądań Henryka III Głogowskiego. Ten ostatni rościł sobie prawa do ziem należących do Brzuchatego i oczekiwał, że książę odda mu chociaż część swojego księstwa.

Kiedy Brzuchaty odmówił, krewniak bez litości postanowił go złamać. Bestialskie tortury, na jakie został skazany, miały zmusić go do posłuszeństwa. Założeniem było, że po tak niewyobrażalnych cierpieniach Brzuchaty będzie w końcu błagać o litość i zgodzi się na warunki stawiane przez Głogowskiego.

I rzeczywiście, po kilku miesiącach przebywania w skrzyni z kratą w nieludzkich warunkach, książę nie miał już siły dalej walczyć. Zgodził się na wszystko, by tylko zakończyć swoje katusze. Tragiczny los Brzuchatego pokazuje, jak daleko byli w stanie posunąć się wówczas możnowładcy dynastii Piastów w walce o władzę i ziemie.

  • Odmawiając oddania części swojego księstwa, Brzuchaty naraził się na gniew i okrucieństwo krewnego.
  • Tortury były sposobem na złamanie jego oporu i zdobycie władzy nad ziemiami.
  • Historia ta pokazuje bezwzględność panujących w średniowieczu książąt, nawet wobec własnej rodziny.

Najczęstsze pytania

Henryk V Brzuchaty był księciem wrocławskim i krakowskim z dynastii Piastów. Henryk III Głogowski był jego kuzynem, władcą księstwa głogowskiego. To właśnie on nakazał uwięzienie i tortury Brzuchatego w bestialski sposób.

Głogowski rościł sobie prawo do ziem Brzuchatego i chciał, by ten oddał mu część swojego księstwa. Kiedy Brzuchaty odmówił, Głogowski postanowił złamać jego opór przez tortury. Uwięzienie w skrzyni miało zmusić Brzuchatego do posłuszeństwa.

Henryk V Brzuchaty był więziony w skrzyni z kratą przez kilka miesięcy. Przez cały ten czas musiał leżeć w niej skulony, nie mogąc ani stać, ani siedzieć. Warunki były nieludzkie i doprowadziły do tego, że na jego ciele zaczęły pojawiać się robaki.

Brzuchaty został porwany podczas kąpieli w łaźni przez swojego rycerza Lewka Pakosławicę, który przeszedł na stronę Henryka Głogowskiego. Bezbronny książę został zaatakowany przez zbrojnych ludzi Lewka, a następnie wywieziony do Głogowskiego.

Bestialskie tortury i nieludzkie warunki, w jakich Brzuchaty był przetrzymywany, odcisnęły na nim ogromne piętno. Gdy wreszcie został uwolniony, nigdy już nie odzyskał pełni sił. Jego tragiczny los pokazuje okrucieństwo, na jakie byli w stanie posunąć się książęta piastowscy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Historię Munduru Polskiego z 1939 Roku - Detale i Ciekawostki
  2. Czy warto inwestować w bezprzewodowe zestawy myszy i klawiatury?
  3. Poznaj Dzieci Marii Konopnickiej - fascynującą historię Heleny Konopnickiej
  4. Odkryj Niezwykły Wygląd Anny Cylejskiej, Żony Jagiełły i Ikonę Styłu
  5. Kim uważali się mieszkańcy dawnej Słowiańszczyzny? Słowianie i ich tożsamość.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jerzy Żak
Jerzy Żak

Jako historyk starożytności specjalizuję się w ustrojach politycznych i społeczeństwach basenu Morza Śródziemnego, głównie greckich polis i republiki rzymskiej. Analizuję je w kontekście szerszych procesów kulturowych. Stawiam tezy i poszukuję odpowiedzi na pytania dotyczące genezy zjawisk historycznych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NewsSłowiańska historia – jak wpłynęła na obecną polską kuchnię?

Polska kuchnia to nie tylko zestaw smaków, które obecnie znamy. Jej korzenie sięgają głęboko w historię, a jednym z kluczowych źródeł inspiracji była kultura Słowian. Od wieków Słowianie, nasi przodkowie, kształtowali to, co dziś nazywamy tradycyjnymi potrawami. Jakie elementy słowiańskiej kuchni przetrwały do dziś? Jakie techniki kulinarne były stosowane przed wiekami i jak wpłynęły na naszą codzienną dietę?