Król Władysław Jagiełło mył się tak często, jak współcześni! Szokujące fakty o higienie władców

Król Władysław Jagiełło mył się tak często, jak współcześni! Szokujące fakty o higienie władców
Autor Michalina Kawiak
Michalina Kawiak12 maja 2024 | 4 min

Prawda jest taka, że średniowieczni władcy, w tym Władysław Jagiełło, dbali o higienę bardziej niż mogłoby się nam wydawać. Kąpieli nie bali się wcale, a nawet uważali ją za konieczną. Polscy królowie z dynastii Jagiellonów, jak czytamy w kronikach, regularnie co trzy dni udawali się do łaźni. To więcej niż czynią niektórzy ludzie dzisiaj. Dowiedz się więcej, ile kąpali się także inni monarchowie tamtej epoki.

Kąpiele Władysława Jagiełły - raz na trzy dni

Średniowieczni władcy, w tym król Polski Władysław Jagiełło, zdawali sobie sprawę z wagi higieny osobistej. Zgodnie z kronikami, Jagiełło korzystał z łaźni co trzy dni, a niekiedy nawet częściej. To praktyka, która może zaskoczyć tych, którzy wyobrażają sobie średniowiecze jako epokę zaniedbań w kwestii czystości.

Takie regularne kąpiele były nie tylko nawykiem, ale wręcz oczekiwaną normą dla ówczesnych monarchów. Czystość odgrywała istotną rolę w kulturze dworskiej i rycerskiej. Zanim władcy zasiedli do uroczystych biesiad, musieli dokładnie obmyć dłonie, gdyż potrawy spożywano rękoma, ze wspólnych mis.

Jagiellonowie, dynastia rządząca wówczas Polską, słynęli ze szczególnej dbałości o higienę. Potomkowie Władysława również z pewnością kontynuowali te obyczaje, korzystając z prywatnych łaźni w zamkach i rezydencjach.

Różnice w zwyczajach władców średniowiecznej Europy

Chociaż wszyscy ówcześni monarchowie przywiązywali wagę do higieny, praktyki te nie były jednolite w całej Europie. Standardy różniły się w zależności od kraju i panujących w nim tradycji. Na przykład cesarz Fryderyk II z Niemiec kąpał się raz w tygodniu, w niedziele, co budziło zdziwienie na jego dworze.

Inny władca, król Anglii Jan bez Ziemi, pełną kąpiel brał co 2-3 tygodnie. Takie odstępy czasu między ablucjami uważano za zbyt długie i nieodpowiadające monarszej normie. Z kolei historycy twierdzą, że w kolejnych stuleciach średniowieczni władcy kąpali się coraz chętniej i częściej.

  • Cesarz Fryderyk II - kąpiel raz w tygodniu
  • Król Jan bez Ziemi - kąpiel co 2-3 tygodnie
  • Władysław Jagiełło - kąpiel co 3 dni lub częściej

Widać zatem, że zwyczaje higieniczne różniły się w zależności od regionu, ale ogólnie rzecz biorąc, higiena monarchów stała na wysokim poziomie, zwłaszcza w porównaniu z niższymi warstwami społecznymi tamtej epoki.

Czytaj więcej: Niezwykła tajemnica samurajskich mieczy! Ten niesamowity element zmieni Twoje spojrzenie

Prywatne łaźnie królewskie - rozwiązania techniczne

Zdjęcie Król Władysław Jagiełło mył się tak często, jak współcześni! Szokujące fakty o higienie władców

Aby zaspokoić swoje potrzeby higieniczne, władcy dysponowali prywatnymi łaźniami, które znajdowały się w każdym pałacu, zamku czy rezydencji biskupiej. Nie zawsze były to pomieszczenia stałe, mogły mieć charakter przenośny. Drewniane wanny o wysokich ścianach, w których siedziano, a nie leżano, służący przenosili zależnie od tego, gdzie akurat przebywał monarcha.

Napełnianie takich balijskich wanien wodą wymagało sporego wysiłku. Zazwyczaj robiono to ręcznie, przenosząc naczynia z gorącą wodą podgrzewaną w piecu, niekiedy umieszczonym nawet w innym budynku. Dopiero pod koniec średniowiecza w Anglii zaczęto korzystać z odkręcanych kurków z bieżącą, zarówno ciepłą, jak i zimną wodą.

Poza łaźniami przenośnymi istniały też stałe pomieszczenia kąpielowe. Niekwestionowanym mistrzem, jeśli chodzi o zaawansowane średniowieczne praktyki higieniczne, były zakony. Badaczka Virginia Smith twierdzi, że to w klasztorach znajdowały się najdoskonalsze średniowieczne łaźnie, wyposażone w fontanny i systemy rur doprowadzających wodę.

Dbałość o higienę wśród władców i możnowładców średniowiecznej Europy zdecydowanie odbiega od rozpowszechnionego wyobrażenia o tej epoce jako mrocznych czasach brudu i zaniedbań. Choć na mniejszą skalę niż współcześnie, ówcześni monarchowie, tacy jak Władysław Jagiełło, regularnie się kąpali, doceniając wagę utrzymywania czystości.

Najczęstsze pytania

Tak, wbrew powszechnym przekonaniom, higiena odgrywała istotną rolę wśród średniowiecznych monarchów. Regularnie korzystali z kąpieli, a obyczaje te były normą w kulturze dworskiej i rycerskiej. Czystość miała dla nich duże znaczenie, zwłaszcza przed ważnymi uroczystościami.

Według kronikarza Jana Długosza, Władysław Jagiełło korzystał z łaźni co trzeci dzień, a niekiedy nawet częściej. Była to bardzo regularna praktyka, która może dziś zaskakiwać. Jagiellonowie, dynastia panująca w Polsce, słynęli z dbałości o higienę.

Niekoniecznie. Czasami łaźnie miały charakter przenośny - służący przenosili drewniane wanny z miejsca na miejsce, zależnie od potrzeb monarchy. Jednak w pałacach, rezydencjach i zamkach z reguły znajdowały się stałe pomieszczenia kąpielowe przeznaczone do tego celu.

Na początku były to bardzo proste konstrukcje. Wanny napełniano ręcznie, przenosząc gorącą wodę z pieca, czasem z innego budynku. Pod koniec średniowiecza w Anglii zaczęto korzystać z odkręcanych kurków z bieżącą wodą. Najbardziej zaawansowane systemy wodociągowe znajdowały się w klasztorach.

Nie, praktyki higieniczne różniły się między państwami średniowiecznej Europy. Inaczej wyglądały w Polsce, Niemczech czy Anglii. Standardy zależały od lokalnych tradycji i podejścia poszczególnych monarchów. Jednak dbałość o czystość była powszechna wśród elit społecznych tamtej epoki.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Historię Munduru Polskiego z 1939 Roku - Detale i Ciekawostki
  2. Czy warto inwestować w bezprzewodowe zestawy myszy i klawiatury?
  3. Poznaj Dzieci Marii Konopnickiej - fascynującą historię Heleny Konopnickiej
  4. Odkryj Niezwykły Wygląd Anny Cylejskiej, Żony Jagiełły i Ikonę Styłu
  5. Kim uważali się mieszkańcy dawnej Słowiańszczyzny? Słowianie i ich tożsamość.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Michalina Kawiak
Michalina Kawiak

Jako historyk sztuki specjalizuję się w kulturze materialnej starożytnych Greków i Rzymian. Analizuję znaleziska archeologiczne - architekturę, rzeźby, przedmioty codziennego użytku. W interpreterowaniu artefaktów pomaga mi wiedza na temat wierzeń, obrzędów i hierarchii społecznej tych cywilizacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły